Kadra

Wykładowcami PS w zakresie mediacji rodzinnych są:

Mgr Joanna Figura

Magister socjologii, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego: specjalizacja z negocjacji, mediacji oraz rozwiązywania konfliktów. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Szkoły Tutorów przy Stowarzyszeniu Szkoła Liderów.

Mediatorka, trenerka mediacji (certyfikat niemiecki) oraz trenerka umiejętności społecznych. Certyfikowana trenerka STOP (Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych).

Wykładowca mediacji m.in. na Wydziałach Nauk o Rodzinie  UKSW oraz Studium Relacji Interpersonalnych oraz  Profilaktyki Uzależnień  UKSW. Prowadzi zajęcia dla studentów dziennych, zaocznych  i podyplomowych.

Współzałożycielka  organizacji mediacyjnych: Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych oraz Ośrodka Mediacji INIGO przy Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO.

Członkini Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, członkini Klubu Mediatorów;

Kierownik Ośrodka Mediacji przy Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, koordynatorka Ośrodka Mediacji  INIGO .

Autorka projektu mediacji pojednawczych małżeńskich „Zanim będzie za późno”. Prowadzi opiekę stażową oraz warsztaty superwizyjne z mediacji.

Mgr Monika Kaźmierczak

Magister psychologii (absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego).

Absolwentka szkoleń z zakresu mediacji karnych, w sprawach nieletnich sprawców czynu karalnego, rodzinnych i cywilnych – gospodarczych organizowanych przez Polskie Centrum Mediacji w Warszawie oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Współpracowała od roku 2004 z Polskim Centrum Mediacji będąc mediatorem, patronem – superwizorem stażystów, członkiem grupy trenerskiej oraz tworząc wiele nowych projektów dotyczących mediacji, radzenia sobie z konfliktem, konferencji sprawiedliwości naprawczej, itp.

Ukończyła szereg innych szkoleń i warsztatów specjalistycznych podnoszących kwalifikacje jako mediatora rodzinnego m.in.: Szkołę Trenerów „Warsztat” organizowaną przez Stowarzyszenie OPTA i OK. Moniki Sowickiej oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie organizowane przez Stowarzyszenie Niebieska Linia i Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Od roku 2007 dzieli się swoją wiedzą podczas prowadzonych szkoleń i warsztatów z zakresu mediacji i umiejętności społecznych. W pracy trenera współpracuje z grupami osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Ponadto prowadzi zajęcia pn. Trening umiejętności mediacyjnych dla studentów Instytutu Socjologii UMK w Toruniu oraz zajęcia z psychologii na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Prowadzi poradnictwo psychologiczne dla klientów GOPS w Łysomicach. Współpracowała z Biurem ds. Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Przemocy w Toruniu. W latach 2013-2014 prowadziła zajęcia w ramach studiów „Mediacje i negocjacje społeczne” organizowanych dla ROPS Katowice przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu.

Kilkukrotnie pracowała jako trenerka dla Ministerstwa Obrony Narodowej, ponadto dla Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach, Toruniu, Poznaniu oraz dla innych instytucji.

Jest autorką i realizatorką wielu pomyślnie przeprowadzonych i rozliczonych projektów dotowanych z takich instytucji jak: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wydziały Urzędu m.st. Warszawy, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Fundacja im. S. Batorego, Instytut Spraw Publicznych, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń, innych.

Mediator stały na liście Sądu Okręgowego w Toruniu. Członkini Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Mediatorka i trenerka w Laboratorium Pozytywnej Zmiany w Toruniu oraz ośrodku mediacyjnym Fundacji Pracownia Dialogu. Prezes Zarządu Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.

Mgr Janusz Kaźmierczak

jkMagister socjologii ze specjalnością psychologia społeczna. Filozofię (licencjat) studiował w Wyższej Szkole Filozoficzno – Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie zaś socjologię w Collegium Civitas w Warszawie (uczelnia pod patronatem Polskiej Akademii Nauk).

Swoje mediacyjne doświadczenie od 2006 roku zdobywał w stowarzyszeniu Polskie Centrum Mediacji w Warszawie. Ukończył szkolenia, po czym odbył staż mediacyjny pod okiem doświadczonych mediatorów. Był także patronem i superwizorem mediatorów – stażystów. Prowadzi mediacje w sprawach karnych, nieletnich sprawców czynu karalnego, cywilne oraz rodzinne. Od czerwca 2010 członek Komisji ds. Standardów i Certyfikacji Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych (SMR). Od września 2010 roku współkoordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

Ukończył szereg szkoleń i kursów podnoszących kompetencje mediacyjne w kraju i za granicą. Ukończył Warsztat Umiejętności Trenerskich prowadzony przez Stowarzyszenie „Inicjatywy” w Warszawie.

Prowadził szkolenia z mediacji dla m.in.: Ministerstwa Obrony Narodowej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Toruniu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i dla innych instytucji.

W latach 2013-2014 prowadził zajęcia w ramach studiów „Mediacje i negocjacje społeczne” organizowanych dla ROPS Katowice przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. Współpracuje z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (ścieżka specjalizacyjna HR, studia podyplomowe)

Mediator na liście stałych mediatorów w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Mediator i trener w Laboratorium Pozytywnej Zmiany oraz ośrodku mediacyjnym Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu.

Mgr Stefan Mucha

smRadca prawny. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był również słuchaczem dwuletniego, podyplomowego studium poradnictwa psychologicznego w Warszawie.

Prowadzi szkolenia prawnicze oraz z zakresu zarządzania, sponsoringu, rozwoju personalnego, komunikacji interpersonalnej, negocjacji i mediacji. Jest wykładowcą na aplikacji radcowskiej.

Działa w samorządzie zawodowym radców prawnych; jest dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu oraz redaktorem miesięcznika Radca Prawny.

Przez kilka lat pełnił funkcję radcy prawnego, a następnie dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Przez wiele lat pracował w zarządzie agencji reklamowej Graf, pracującej dla wielu znanych, międzynarodowych korporacji. Współorganizował wydarzenia muzyczne, zajmował się publicystyką, był również scenarzystą realizowanego dla TVP1 programu edukacyjnego dla młodzieży. Współpracuje z Narodowym Centrum Kultury, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Rady Nadzorczej spółki Przewozy Regionalne.

 Prof. Krystyna Szafraniec

kszAutor, uczestnik i kierownik wielu zespołowych projektów badawczych realizowanych w ramach grantów KBN (kondycja i strategie życiowe Polaków w warunkach zmiany systemowej: różnice pokoleniowe, statusowe, różnice wieś – miasto). Autor ekspertyz na temat młodzieży i edukacji (dla Senatu RP, ISP, FDPA, Funduszu „Know-How”). Od 2000 roku członek Prezydium ZG Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, w latach 2005-2008 vice przewodnicząca PTS. Od 2007 roku z mandatu wyborców członek Komitetu Socjologii PAN. Laureatka nagrody im. St. Ossowskiego (1991), dwukrotna stypendystka Birkback College Uniwersytetu w Londynie (1992, 1994). Podejmuje inicjatywy naukowe, dydaktyczne łączące różnych specjalistów i reprezentantów różnych dyscyplin naukowych. Kierownik dwóch ścieżek specjalizacyjnych na II stopniu studiów: Badania Społeczne w Praktyce oraz Specjalista HR.
Prywatnie – żona, matka, miłośniczka żeglarstwa, psów i kotów, wielbicielka ludzi.

Prof. Tomasz Szlendak

tsUrodzony 1 marca 1974 roku w Toruniu. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Socjologii UMK (tytuł profesora – 2012, habilitacja – 2005, doktorat – 2000, magisterium – 1997). Rozpięty między socjologią, psychologią, antropologią i ekonomią. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się też psychologia ewolucyjna, socjoantropologia relacji płciowych i socjologia konsumpcji. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ,,Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji ,,Zostańcie z nami”. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka).

Samokontrolujący się sceptyk, konserwatywno-liberalny socjalista, czechofil, pożeracz książek, miłośnik psów mający kota, podróżnik mimo woli, kucharz amator, posiadacz dwóch tysięcy płyt, ewolucjonista z zamiłowaniem do konstruktywizmu, niekontrolujący się kolekcjoner krawatów.

Dr Katarzyna Szymańska-Zybertowicz

ksztZUrodzona w 1971 roku. Pracę magisterską „Cudzoziemcy w Polsce: nowe wyzwania, nowe problemy” napisała pod kierunkiem prof. Janusza Muchy. W 1996 r. odbywała dwumiesięczny staż dziennikarski w toruńskim dzienniku Nowości. Nie zdecydowała się jednak na „karierę” dziennikarską. W roku akademickim 1997-1998 pracowała jako asystentka w Zakładzie Badań nad Historiografią i Epistemologii Historii Instytutu Historii WSP w Bydgoszczy, kierowanym przez prof. Wojciecha Wrzoska. Nie do końca uwiedziona filozoficzną stroną historii, wróciła do socjologii. Obecnie jest doktorem na etacie wykładowcy w Zakładzie Polityki Społecznej. Praca doktorska „Polityka społeczna wobec cudzoziemców w Polsce po roku 1989. Nowe wyzwania, nowe problemy” została napisana pod kierunkiem prof. Krzysztofa Piątka. Obecnie realizuje projekt badawczy Polityka społeczna wobec cudzoziemców w Polsce po roku 1989, mający na celu: 1. Ukazanie specyfiki i dylematów polityki społecznej wobec cudzoziemców (polityka migracyjna); 2. Charakterystykę grup imigrantów w Polsce oraz charakterystykę problemów związanych z ich obecnością (dylematy kulturowe i prawne).

Dr Anna Wójtewicz

Adiunkt w Zakładzie Polityki Społecznej (od 2012), doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, specjalność: socjologia ciała (2012) – promotor prof. dr hab. Tomasz Szlendak, magisterium (2006) – Zakład Badań Kultury UMK. 2004-2006 Studium Pedagogiczne przy UMK. Obszary zainteresowań: socjologia ciała, socjologia zdrowia i medycyny, polityka zdrowotna i promocja zdrowia, edukacja zdrowotna, socjologia i antropologia płci oraz socjologia konsumpcji.
Uczestniczka licznych konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych (organizowanych m.in. przez ESA oraz PTS). Badaczka, analityk, konsultantka i autorka raportów (również w ramach projektów współfinansowanych z EFS).
Stypendium w ramach projektu „Stypendia dla doktorantów 2008/2009 – ZPORR” ze środków EFS i Budżetu Państwa w ramach ZPORR, Działania 2.6 „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy”

Mgr Anna Mistarz

mistarzMagister pedagogiki. Specjalista w dziedzinie negocjacji i mediacji społecznych. Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu oraz właścicielka Centrum Wiedzy i Umiejętności Społecznych Befo (działalność szkoleniowa w obszarze pomocy społecznej). Pracuje z rodzinami zastępczymi i ich wychowankami, organizuje szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, kandydatów do prowadzenia rodzinnych domów dziecka oraz kandydatów do pełnia funkcji placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego; przeprowadzi badań pedagogicznych oraz analizy warunków bytowo- mieszkaniowych dotyczących kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, umożliwiających dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, zapewnia rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka szkolenia mające na celu podnoszenie ich kwalifikacji.